Servis Tabağı Makarna Vitamin Bar Salata

Başarılı Bir Diyet İçin Altın Kurallar

İnsanı hareketsiz kılan modern hayat akışında sağlıklı kalabilmek, fazla kiloları taşımamak için diyet uygulamak yerinde bir çözüm olabilir. Ancak diyet yaparken de uyulması gereken altın kurallar olduğu unutulmamalı...

Doğru Diyet Nedir?

Tek tip diyetlere ise kesinlikle itibar etmemek gerekiyor. Aslında 'kişiye özel' diyeti çok doğru bir kavram. Çünkü her bedenin alması gereken protein, vitaminler ve karbonhidrat farklıdır. O kadar çok faktör var ki zayıf lama gerçeğinde. Örneğin kilo verme metabolizmaya, beden tipine göre değiştiği için kesinlikle takvimlere de bağlı kalmamak gerekir.

Sağlıklı Beslenmek için 12 Kural

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlıklı beslenme için 12 temel adımı belirledi. Buna göre, tahıl, taze sebze ve meyve tüketimi artmalı, et yerine kuru baklagil tercih edilmeli,

Besin Zehirlenmesi nedir?

Son 72 saat içinde, bir mikroorganizma veya toksini ile bulaşmış bir besinin tüketiminin ardından ishal, bulantı, kusma, karın ağrıları, karında kramplar gibi sindirim sistemini ilgilendiren bulguların ortaya çıktığı bir hastalık tablosudur.

Besinleri Hazırlama ilkeleri

Besinleri hazırlamak için uygulanan işlemler, gıdaların besleyici değerini arttırır ya da azaltabilir. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir. Besinleri hazırlamada bu kurallara uymanın, yeterli ve dengeli beslenmenize katkısı olacağını unutmayınız.

 

Sağ üst


Mutfağımız


Sağlıklı beslenme


Tedarikçilerimiz


Satın alma