Servis Tabağı Makarna Vitamin Bar Salata

Başarılı Bir Diyet İçin Altın Kurallar


İnsanı hareketsiz kılan modern hayat akışında sağlıklı kalabilmek, fazla kiloları taşımamak için diyet uygulamak yerinde bir çözüm olabilir. Ancak diyet yaparken de uyulması gereken altın kurallar olduğu unutulmamalı...


Günümüz insanı için aşırı kilolar en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor. Uzmanların bu konudaki kesin reçetesi aslında, 'Spor yapın' şeklinde. Ancak mekan ve zaman yokluğunu bahane gösterenler için diyet de sağlıklı bir çözümdür. Fakat diyet programının başarıya ulaşması ve bünyeyi yıpratmadan yapılabilmesi için de bazı kurallar gerekiyor. Günümüz insanının farklı farklı vitaminler içeren besinleri her an bulabiliyor olması avantaj gibi görünse de bu çeşitlilik arasından dengeli ve sıhhatli beslenme yapabilmesi için neredeyse kılı kırk yarması gerekmekte. Bu noktada işi ehline bırakmak belki de izlenmesi gereken en doğru yol. Konu hakkında geniş bilgi sahibi olan uzmanların görüşleri dikkate alınmalı.


Başarılı bir diyet programının püf noktaları sayılabilecek hususları aşağıda bulabilirsiniz.


  • Tek Gıda Diyetinden Kaçının

Gün içerisinde mutlaka süt, yoğurt, sebze, meyve, et ve ekmek grubu besinlerden tüketilmeli. Çünkü her beşinin vücutta farklı görevi var. Örneğin süt ve yoğurt kalsiyum; et ürünleri de protein deposu. Sebze ve meyveler ise vitamin ve mineral kaynağımız.


Su içmeyi ihmal Etmeyin


Yemek öncesi içilen iki bardak su açlık hissini azaltır. Ayrıca, vücuttaki artık maddelerin atılması ve cildin sağlıklı kalabilmesi için günde 8 bardak su içilmesi son derece faydalı.


  • Azar Azar Sık Sık Yemek Yiyin

Böylece mide kapasiteniz küçülecek metabolizmanız daha hızlı çalışacak ve kilo vermeniz kolaylaşacak. Çünkü bünyeniz siz yemek yiyene kadar fazla enerji harcamamaya çalışır daha sonra yediklerinizi depo etme yolunu tercih eder.


  • Yemeklerinizi Yavaş Yavaş ve Uzun Uzun Çiğneyerek Tüketin

Ne miktarda yemek yerseniz yiyin yemeğinizi 20 dakikadan daha kısa bir sürede yiyorsanız beyninizdeki doyma merkezi uyarılmadığı için mideniz doymasına rağmen genellikle açlık hissedersiniz. Hem bu açıdan hem de sağlıklı sindirim açısından hızlı yemek sağlıksız ve kaçınılması gereken bir alışkanlık. Bu açıdan yemeklerinizi 20 dakikadan daha fazla bir zaman dilimi içerisinde tüketmeniz sağlığınız için ideal davranış olur.


  • Diyetisyeninizin önerdiği Miktardan Fazla Besin Tüketmeyiniz

Sağlıksız beslenme bir çok hastalığın da davetçisi. Örneğin aşırı hayvansal yağ tüketimi damar tıkanıklıklarının başlıca sebebini oluşturuyor. Bu durumda doktorunuzun önerdiği besinler ve besin programı izlemeniz gereken yegane yol oluyor. Doktorunuzun tavsiyeleri yerine damak zevkinizi kendinize kılavuz seçerseniz çok daha ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmanız sizin için, kendi iradenizle kabul ettiğiniz, kaçınılmaz sonuç olur.


  • içeriğini Bilmediğiniz Hiçbir Sesini Tüketmeyiniz

Fazla kilo ve kolesterol problemlerinin ötesinde vücuda direk zarar verecek tehlikeli maddelerden uzak durabilmek açısından muhteviyatının yanında hangi koşullarda üretildiği dahi belli olmayan yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, sağlıksal problemlerin ötesinde, medeni bir insanın sergilemesi gereken kaçınılmaz davranış biçimi olur.
Sağ üst


Mutfağımız


Sağlıklı beslenme


Tedarikçilerimiz


Satın alma